Імплементація MiCA у Польщі

Юристи Manimama добре розуміються на складнощах регулювання криптовалют і готові ділитися своїми висновками з компаніями та окремими особами, які працюють у цьому динамічному секторі.

Так, наша команда юристів нещодавно завершила комплексне дослідження щодо імплементації законодавства про регулювання ринків криптоактивів (MiCA) у різних країнах ЄС. Юридичне дослідження не лише висвітлює відмінності у прийнятті MiCA на національному рівні, але й пропонує стандартні правила для дотримання вимог. Сьогодні ми пропонуємо вам ознайомитися з особливостями отримання криптовалютної ліцензії у Польщі відповідно до нових положень MiCA.

Актуальні вимоги (до вступу MiCA)

Для того, щоб легально надавати криптовалютні послуги в Польщі, необхідно:

1) Створити місцеве ТОВ (адреса може бути віртуальною).

2) Мати польський номер телефону, підтверджений профіль ePUAP для контактної особи.

3) Мати документацію AML.

3) Подати заявку на криптоавторизацію через профіль ePUAP в Izba Administracji Skarbowej w Katowicach. Заявка повинна містити: повну назву компанії, реєстраційний номер, податковий номер, дані контактної особи компанії (AML-офіцера), вказівку на послуги, які буде надавати VASP, в заявці повинно бути зазначено, що директори компанії мають відповідний досвід роботи в аналогічному бізнесі.

4) До заяви також необхідно додати квитанцію про сплату державного мита (близько 150 євро)

Чи впровадила юрисдикція закон/законопроект, який імплементує MiCA?

Законопроект Projekt ustawy o kryptoaktywach

Хто регулятор відповідно до закону/законопроекту, що імплементує MiCA?

Komisji Nadzoru Finansowego (KNF)

Вимоги до майбутніх CASP, передбачені національним законодавством, яке імплементує MiCA, наявність національних особливостей

CASP повинні надавати Комісії інформацію про свій фінансовий стан, події, які можуть вплинути на їхню діяльність з випуску токенів, та інформацію, пов’язану з дотриманням ними вимог Регламенту 2023/1114 щодо випуску токенів, включаючи інформацію про вартість випущених токенів або розмір резерву активів.

CASP зобов’язані надавати Комісії інформацію про свою діяльність, фінансовий стан та події, які можуть вплинути на його діяльність, пов’язану з наданням послуг на криптовалютах.

CASP повинні негайно інформувати Комісію про зміни даних, що містяться в заяві на отримання дозволу. Також, вони повинні надати Комісії документи, що підтверджують інформацію, зазначену в цих положеннях, якщо характер інформації вимагає підтвердження.

Міністр, відповідальний за фінансові установи, своїм розпорядженням визначає детальний обсяг інформації, форму та строки ії передачі, а також документи, підтверджують інформацію, беручи до уваги необхідність стандартизації способу передачі цієї інформації та забезпечення ефективності нагляду Комісії.

CASP мають сплачувати щорічний внесок на покриття витрат на нагляд за ринком криптовалют (не менше ніж еквівалент у злотих суми 750 євро).

До CASP додатково висувають вимоги у питані зберігання професійної таємниці (Розділ2), зокрема: обов`язок зберігати відповідну інформацію, визначено порядок яким чином така інформація може передаватися, у яких випадках такая інформація може розкриватися та інше. За порушення норм даного розділу передбачена кримінальна відповідальність.

Період часу, до якого CASP має відповідати новим вимогам, а також процедура повідомлення регулятора про відповідність новим вимогам

Комісія негайно інформує орган, відповідальний за реєстр, про те, чи було надано дозвіл, зазначений у статті 59(1)(а) Регламенту 2023/1114, або відмовлено в його наданні суб’єкту, зазначеному в статті 105(1), у період з 30 грудня 2024 року по 31 грудня 2025 року.

Чи передбачено перехідний період до повноцінного впровадження MiCA?

Закон набирає чинності з 30 грудня 2024 року, за винятком положень Розділів III та IV Регламенту MiCA, які почнуть застосовуватись з 30 червня 2024 р. Для нових компаній, які шукають реєстрацію після набрання чинності закону, мають повністю відповідати положенням MiCA та національного польського закону. CASP, які отримали авторизацію до введення в дію положень закону мають перехідний період. 

Метою нових правил також є поетапна відмова від реєстру діяльності у сфері віртуальних валют (з 2026 року реєстр буде повністю ліквідовано).

Для осіб, внесених до реєстру на дату набрання чинності Законом про криптоактиви, передбачено перехідний період, який триває до отримання дозволу або негативного рішення Польської служби фінансового нагляду (але не пізніше кінець 2025 року) — протягом цього періоду ці суб’єкти зможуть вести діяльність по існуючим правилам.

Також,  заяви про реєстрацію в реєстрі діяльності з надання послуг у сфері віртуальної валюти, подані та не розглянуті до дня набрання чинності цим Законом, залишаються без розгляду. 

п.1 статті 105 Розділу 8. Протягом періоду між датою набрання чинності цим Законом і датою отримання дозволу, зазначеного в статті 59(1)(a) (“Авторизація”) Регламенту 2023/1114, або відмови в наданні такого дозволу, але не пізніше 31 грудня 2025 року, суб’єкт, внесений на дату набрання чинності цим Законом до реєстру діяльності з віртуальними валютами, що надає послуги з криптовалютами у значенні статті 3(1)(16) (дана стаття містить перелік видів діяльності, що визначається “послуги криптоактива”) Регламенту 2023/1114, повинен здійснювати діяльність з віртуальними валютами відповідно до положень Закону від 1 березня 2018 року про запобігання відмиванню коштів та фінансуванню тероризму 

Можливість CASP з юрисдикції з перехідним періодом вільно діяти в юрисдикції без перехідного періоду починаючи з 1 січня 2025 р.

Положення, які імплементують MiCA ще не розглядалися

Відповідальність, передбачена для CASP, які продовжують проводити діяльність за місцем реєстрації без виконання нових вимог

Стаття 78(1) Особа, яка, не маючи на це дозволу, здійснює діяльність, пов’язану з наданням криптовалютних послуг, зазначених у статті 59 (“Авторизація”) та статті 60 Регламенту 2023/1114, тягне за собою штраф до 5 000 000 злотих.

(2) Такому ж покаранню підлягає особа, яка вчиняє діяння, передбачене частиною (1), від імені або в інтересах юридичної особи або організаційної одиниці без статусу юридичної особи.

Дане покарання представлено у законопроекті як вид кримінальної відповідальності.


Manimama Law Firm надає можливість компаніям, що працюють як провайдери віртуальних гаманців та бірж, вийти на ринки на законних підставах. Ми готові запропонувати відповідну підтримку в отриманні ліцензії з меншими установчими та операційними витратами. Ми пропонуємо запуск KYC/AML, підтримку в оцінці ризиків, юридичні послуги, юридичні висновки, консультації щодо загальних положень про захист даних, контракти та всі необхідні юридичні та бізнес-інструменти для початку діяльності провайдера послуг з обміну віртуальних активів.


Зміст цієї статті має на меті надати загальне уявлення про предмет, а не розглядатися як юридична консультація.